Menu

Aktualności

Statut

Regulamin

Władze

Cele

Projekty

Deklaracja

Galeria

Końskie

Czat

Linki

Prasa o nas

Kontakt

Księga Gości

Dodaj wpis

Pokaż wpisy

Federacja M³odych Socjaldemokratów





 

 

 

 




 

  „Cele i działania dla rozwoju FMS w latach 2006-2008”

1.Budowanie wizerunku nowoczesnej, niepostkomunistycznej lewicy.

2.Promowanie idei solidarności społecznej wśród młodego pokolenia Polaków.

3.Wybory samorządowe 2006r.

4.Przygotowanie nowych kadr.

5.Zwiększenie obecności Federacji w środowisku akademickim w tym przede wszystkim w środowisku studenckim studenckim.

6.Wspieranie opozycyjnego ruchu lewicowego na Białorusi.

7.Stworzenie ośrodka edukacyjno-naukowego Federacji Młodych Socjaldemokratów.

1.Budowanie wizerunku nowoczesnej, niepostkomunistycznej lewicy.
Zarówno SdRP, jak i SLD jako partie miały wizerunek stronnictw postkomunistycznych. Ich obecność na rynku politycznym warunkował aktualny stosunek emocjonalny wyborców do PRL z jednej strony i tzw. obozu posierpniowego z drugiej.
Dynamika polskiej sceny politycznej wymusza zmiany w wizerunku i charakterze lewicy z sentymentalnego PRL-u na nowoczesną lewicę europejską, taką jak Hiszpanii, lub Wielkiej Brytanii. Lewicą, która adresuje swoją ofertę zarówno do środowisk zagrożonych społecznie, jak i do ludzi młodych.
Wszelkie działania i przedsięwzięcia podejmowane powinny być uwzględniać ten cel.

2.Promowanie idei solidarności społecznej wśród młodego pokolenia Polaków.
Sprzeciwiamy się postawom skrajnego egoizmu i indywidualizmu w relacjach społecznych. W Polsce od początku lat 90-tych trwa intensywna budowa systemu agresywnego kapitalizmu. Młodzi ludzie kształtowani w takich warunkach pozbawiani są wrażliwości i empatii społecznej.
Społeczeństwo budowane na takich podstawach cechują rozwarstwienie społeczne, atomizacja i brak solidarności społecznej. Powiększające się obszary nędzy, biedy i bezrobocia oraz rozmiary grup społecznie wykluczonych prowadzą do rozpadu społeczeństwa. Musimy walczyć o solidarność obywateli i zdrowe społeczeństwo gwarantujące stabilny rozwój społeczny i gospodarczy naszego kraju. Osiągniemy to kształtując postawy młodego pokolenia, które już teraz nadaje kształt polskiemu społeczeństwu.
Federacja powinna realizować kampanie społeczne i informacyjne skierowane do młodych ludzi kształtujące preferowane przez nas postawy.

3.Wybory samorządowe 2006r.
Najbliższe wybory samorządowe są szansą na rozpoczęcie działalności politycznej i społecznej przez młodych ludzi – członków FMS. Federacja powinna wykorzystać tę szansę wspierając swoich kandydatów startujących z list lokalnych i ewentualnej wspólnej listy lewicy. Kongres zobowiązuje władze krajowe FMS do, zgodnego z umową zawartą z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, udziału w koalicji ugrupowań lewicowych na prawach jej równoprawnego członka. Jednocześnie Kongres zobowiązuje władze krajowe i wojewódzkie do wsparcia kandydatów – członków FMS w wyborach samorządowych poprzez uzgodnienie możliwie najlepszych miejsc na listach wyborczych, a także udzielenie im profesjonalnej pomocy przy planowaniu i realizacji kampanii wyborczej.

4.Przygotowanie nowych kadr.
Potrzebni są nam nowi, młodzi liderzy tacy, jak Wojtek Olejniczak, którzy dorastali i wychowali się w III RP i nie znają życia w klatce demokracji ludowej.
Musimy kształcić młodych liderów lokalnych, tak aby podejmowali wyzwanie rozwiązywania problemów społeczności z których pochodzą. Niech młoda lewica buduje solidarne społeczeństwo od jego podstawowych jednostek organizacyjnych.
Powinniśmy zachęcać młodych Polaków do podejmowania działalności społecznej, w tym szczególnie w naszych, lewicowych szeregach.
Federacja powinna zaoferować im zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do takiej działalności, poprzez organizację szkoleń, seminariów i konferencji.

5.Zwiększenie obecności Federacji w środowisku akademickim w tym przede wszystkim w środowisku studenckim studenckim.
Rozwój Federacji Młodych Socjaldemokratów związany jest nierozerwalnie z obecnością w środowiskach młodzieżowych. Obecnie z powodzeniem działamy wśród uczniów szkół ponadgminazjalnych, studentów i absolwentów szkół wyższych. Nie posiadamy jednak dostatecznej reprezentacji na samych uczelniach.
Federacja powinna organizować koła studenckie, a także seminaria i konferencje o ruchu i ideach lewicowych, zachęcające do zainteresowania lewicą i działaniem w strukturach organizacji lewicowych. Pomoże nam to uczestniczyć w życiu wyższych uczelni, a także tworzyć podstawy pod rozwój myśli lewicowej bliskiej młodemu pokoleniu.

6.Wspieranie opozycyjnego ruchu lewicowego na Białorusi.
Wobec postsowieckiego, totalitarnego reżimu na Białorusi musimy podjąć działania na rzecz jego demokratyzacji.  Federacja powinna wspierać białoruską, demokratyczną, opozycję, szczególnie te ugrupowania, które identyfikują się z lewicą.
Federacja będzie realizować szkolenia z organizowania i prowadzenia działalności społecznej, publicystycznej oraz politycznej. W ramach swoich możliwości będzie wspierać organizacyjnie prowadzenie kampanii społecznych i wyborczych prowadzonych przez opozycję na Białorusi.

7.Stworzenie ośrodka edukacyjno-naukowego Federacji Młodych Socjaldemokratów.
W celu kształcenia kadr własnych, a także dla rozwoju współpracy szkoleniowej i ideowej bratnich, lewicowych, organizacji młodzieżowych z Białorusi, Ukrainy, Litwy i Rosji, należy stworzyć ośrodek szkoleniowo-naukowy FMS.
Celem działania Ośrodka będzie rozwijanie lewicowej myśli politycznej, prace nad marketingiem politycznym, socjologią społeczną oraz zagadnieniami z zakresu organizacyji.
Ośrodek powinien składać się nie tylko z ludzi pracujących na jego   rzecz, ale także z majątku umożliwiającego jego niezależne działanie. Kongres zobowiązuje władze krajowe FMS do pozyskania środków finansowych, lub rzeczowych w postaci dzierżawy, użyczenia, przekazania lokali i sprzętu niezbędnych do realizacji tego założenia.

powrót

 
 

webmaster