Menu

Aktualno¶ci

Statut

Regulamin

W³adze

Cele

Projekty

Deklaracja

Galeria

Koñskie

Czat

Linki

Prasa o nas

Kontakt

Ksiêga Go¶ci

Dodaj wpis

Poka¿ wpisy

Federacja M³odych Socjaldemokratów





 

 

 

 

 

 




 

 

 



Powiatowy Zjazd Federacji M³odych Socjaldemokratów

18 grudnia br odby³ siê zjazd naszej organizacji z terenu powiatu koneckiego. Punktualnie o godzinie 16.30 zebrali siê zaproszeni delegaci z Koñskich i St±porkowa. Zjazd mia³ na celu: powo³anie nowych w³adz w miejsce ustêpuj±cego zarz±du, wybór delegatów na Zjazd Wojewódzki oraz opracowanie strategii dzia³añ na nadchodz±cy 2006 r. Po poddaniu pod g³osowanie kilku spraw porz±dkowych oraz przewidzianych regulaminem, delegaci przyst±pili do wyboru nowych w³adz. W wyniku tajnego g³osowania Przewodnicz±cym Federacji M³odych Socjaldemokratów w powiecie koneckim zosta³ Adrian Pêkacz, natomiast jego zastêpcami Marcin Pa³osz i Jacek Kowalski. W sk³adzie zarz±du znalaz³y siê tak¿e Nasze kole¿anki ze St±porkowa, z czego jeste¶my niezmiernie radzi. Cieszy nas bardzo fakt, ¿e nasza organizacja ro¶nie w si³ê i swym zasiêgiem obejmuje nowe miejscowo¶ci. M³odzi Socjaldemokraci ju¿ od dawna dzia³ali na terenie St±porkowa, jednak dopiero ten zjazd pozwoli nam praktycznie na wspóln± realizacjê objêtych zamierzeñ. Zjazd zakoñczy³ siê przedstawieniem, przez nowy zarz±d, planu dzia³ania na rok 2006. Jako g³ówny cel uznano udzia³ FMS w nadchodz±cych wyborach samorz±dowych. Stwierdzili¶my, ¿e wy³onimy spo¶ród naszych liderów kilku m³odych, aktywnie spo³ecznych ludzi, którzy bêd± w stanie godnie reprezentowaæ koneck± spo³eczno¶æ. Uznali¶my, ¿e nadszed³ czas wprowadzenia do koneckich samorz±dów reprezentantów m³odszego pokolenia, którzy mog± ze sob± wnie¶æ dotychczas nieznane pomys³y oraz nowe spojrzenie na szereg spraw bêd±cych lokaln± bol±czk±.



II Zjazd Powiatowy Federacji M³odych Socjaldemokratów

18 grudnia 2005r odby³ siê II Zjazd Powiatowy Federacji M³odych Socjaldemokratów.

Przewodnicz±cym FMS Powiatu Koneckiego zosta³:
Adrian Pêkacz (dotychczasowy przewodnicz±cy FMS Koñskie)

Sekretarzem zosta³:
Wojciech Owczarek

Wiceprzewodnicz±cymi pozostali:
Marcin Pa³osz
Jacek Kowalski (dotychczasowy sekretarz FMS Koñskie)

Skarbnikiem pozosta³:
 Pawe³ Lorek (dotychczasowy skarbnik FMS Koñskie)

Cz³onkami zarz±du pozosta³y:
Ewa Janus
Aleksandra Koncewicz

 

Wiêcej informacji o zje¼dzie ju¿ wkrótce.
 

Spotkanie op³atkowe

Ju¿ po raz drugi, na zaproszenie Pos³a do Parlamentu Europejskiego – Andrzeja Szejny, mieli¶my zaszczyt go¶ciæ na corocznym spotkaniu op³atkowym. W nastrojowo udekorowanej sali Restauracji Starbex zebra³o siê wielu go¶ci zwi±zanych z koneck± lewic±. Spotkanie rozpoczêli powitaniem Andrzej Szejna i Starosta konecki Antoni Szkur³at. Przy d¼wiêku kolêd oraz zastawionymi tradycyjnymi, postnymi potrawami sto³ach by³ czas na sk³adanie sobie ¶wi±tecznych ¿yczeñ. By³o wspólne dzielenie siê op³atkiem i wspominanie radosnych chwil. Spotkaniu towarzyszy³ podnios³y duch ¶wi±tecznego nastroju, przy którym choæ na chwilê mogli¶my zapomnieæ o problemach dnia codziennego. Takie spotkania prowadz± do zacie¶niania siê wiêzi miêdzyludzkich, mamy nadziejê, ¿e stan± siê one nasz± koneck± tradycj±.


 

We wrze¶niu i w pa¼dzierniku br. odby³y siê w Polsce wybory do Parlamentu RP oraz wybory prezydenckie. W³a¶nie sytuacja, w której znalaz³ siê kraj, po wyborach sta³a siê tematem spotkania m³odzie¿y z FMS ze Starost± koneckim – Antonim Szkur³atem.

Poprosili¶my Starostê o komentarz do zaistnia³ej sytuacji politycznej w kraju i jego prognozy na najbli¿szy czas:

Starosta Antoni Szkur³at: „Nast±pi³o znaczne zawirowanie na scenie politycznej kraju, czego odzwierciedleniem jest uk³ad si³ w sejmie. Nic nie dzieje siê przypadkowo. SLD – partia z za³o¿enia lewicowa akceptowa³a posuniêcia swojego rz±du, które mia³y liberalne znamiona, a w ostatnim okresie premier i wicepremier zadeklarowali siê do Partii Demokratycznej. Trudno wiêc by³o mówiæ o uzyskaniu takiego poparcia, które równowa¿y³oby wynik prawicy. Z drugiej strony, tylko PO przedstawi³a program liberalny jak na partiê prawicow± przysta³o. Pozosta³e: PiS, Samoobrona, LPR, w swoich programach przedstawi³y posuniêcia charakterystyczne dla lewicy. Mia³o to du¿y wp³yw na odej¶cie elektoratu, dotychczas SLD-owskiego. Spory wp³yw na wynik mia³a te¿ rezygnacja W³odzimierza Cimoszewicza z rozgrywek wyborczych o fotel prezydenta. Brak lidera spowodowa³, ¿e lewicowy elektorat odda³ g³os na innego kandydata lub wcale nie poszed³ do wyborów. Najwa¿niejszy jest jednak program. SLD musi powróciæ do programu w³a¶ciwego dla lewicy, aby móc odzyskaæ poparcie sprzed 4 lat. Natomiast PiS oraz partie popieraj±ce rz±d stan± przed powa¿nym dylematem jak wywi±zaæ siê z wyborczych obietnic.”

Wykorzystuj±c to, ¿e starosta po¶wiêci³ nam czê¶æ swojego czasu, nie mogli¶my nie zadaæ pytania dotycz±cego nas – m³odych ludzi. Mianowicie spytali¶my Antoniego Szkur³ata jak ocenia rolê m³odzie¿y w ¿yciu spo³eczno – politycznym naszego regionu oraz poprosili¶my o udzielenie kilku wskazówek.

Antoni Szkur³at stwierdzi³, ¿e: m³odzie¿ nie tylko powinna, ale musi uczestniczyæ w ¿yciu politycznym i spo³ecznym kraju, powiatu i gminy, je¶li chce w przysz³o¶ci pe³niæ okre¶lone role. M³odzi ludzie musz± daæ siê poznaæ ogó³owi jako ludzie spo³ecznie i zawodowo po¿yteczni. Oznacza to, ¿e w pracy zawodowej musz± siê szybko rozwijaæ, nadrabiaj±c braki do¶wiadczenia du¿± wiedz± i spostrzegawczo¶ci±. Istotne jest tak¿e anga¿owanie siê w dzia³alno¶æ spo³eczn± poprzez wolontariat oraz dzia³alno¶æ w ró¿nych organizacjach.

S³owa Stanis³awa Staszica „Byæ narodowi u¿ytecznym” s± tak¿e dzi¶ aktualne i powinny byæ mottem m³odych ludzi. Trzeba pamiêtaæ, ¿e m³odzie¿ FMS ma konkurencjê w innych ugrupowaniach. Powinno to doprowadziæ do wiêkszej aktywno¶ci, co w przysz³o¶ci mo¿e zaowocowaæ wykreowaniem kandydatów na radnego, burmistrza, starostê.

Na koniec spotkania dali¶my upust naszej ciekawo¶ci i poprosili¶my starostê, aby zdradzi³ nam, jakie projekty realizowa³o bêdzie starostwo w 2006 r. i czy mo¿na doszukaæ siê spo¶ród nich czego¶ nowego?

Trudno jest mówiæ o nowych planach, jakie powiat bêdzie realizowa³ w przysz³ym roku – stwierdzi³ starosta. Bior±c pod uwagê szczup³o¶æ ¶rodków finansowych, bêdziemy kontynuowaæ rozbudowê DPS w Rudzie Pilczyckiej, której zakoñczenie planujemy na 2006 r. Trzeba bêdzie przyst±piæ do kolejnego etapu remontu budynku starostwa przy ul. Staszica. Wreszcie zawsze dy¿urny, ale nader wa¿ny, temat – budowa dróg, która jest niezwykle kosztowna.

Nowo¶ci± bêdzie uruchomienie O¶rodka Interwencji Kryzysowej – placówki podleg³ej PCPR. Pocz±tkowo placówka bêdzie przyjmowaæ zg³oszenia, poszukiwaæ miejsca, w których mo¿na bêdzie ulokowaæ podopiecznych, a w dalszej kolejno¶ci otworzyæ w³asne lokum dla osób potrzebuj±cych.

Zawsze cieszymy siê ze spotkañ, gdy go¶cimy cz³owieka, z którego mo¿emy braæ przyk³ad. Tym bardziej mi³o jest, ¿e mo¿emy spotkaæ siê z osob± rozumiej±c± problemy m³odzie¿y, z któr± mo¿na porozmawiaæ o wzajemnych troskach i problemach.

Dziêkujemy Panu Staro¶cie, ¿e zawsze chêtnie po¶wiêca nam swój czas.

IV Rzeczpospolita

I przysz³o „nowe” – przyniesione przez PiS. Zamiast Prawa i Sprawiedliwo¶ci mamy „Populizm i ………….. „  Rz±dz±cy wycofuj± siê po cichu z przedwyborczych obiecanek. Zapowiadano wybór wojewodów spoza uk³adu, a prawie wszyscy zainteresowani to miejscowi wieloletni dzia³acze powi±zani z bli¼niakami. Powo³anie na wojewodów bêdzie nagrod± za wierno¶æ braciom. Nowy rz±d zmodyfikowa³ ni st±d ni zow±d projekt pewnej ustawy, która zawiera³a kilka cennych antykorupcyjnych przepisów. W projekcie mianowicie rezygnuje siê z przeprowadzania konkursów na stanowisko prezesów w spó³kach – bo i po co, gdy¿ chodzi tu oczywi¶cie o majêtne spó³ki z udzia³em skarbu pañstwa, a tu trzeba w³a¶ciwych i „prawych” ludzi (nie koniecznie bardzo kompetentnych). A premier zapowiada³ (jeszcze jak nie by³ premierem oczywi¶cie), ¿e takowe konkursy nale¿y wprowadziæ, aby jasno¶æ decyzyjna i personalna w przysz³ej IV RP zago¶ci³a. ¯e minister skarbu nie bêdzie ju¿ zobowi±zany do podawania do wiadomo¶ci sk³adu rad nadzorczych w spó³kach pañstwowych i okoliczno¶ci zwi±zanych z ich prywatyzacj± to szczegó³ –  spokojnie i po cichu, gdy¿ o pieni±dzach lepiej bez ¶wiadków. Na koniec co¶ dla wszystkich, ca³kiem mi³y temat – zapowiedz podwy¿ki akcyzy na paliwo ale TYLKO o 25 groszy (przed wyborami dzi¶ rz±dz±cy pos³owie ostro protestowali gdy lewicowy rz±d o takowym ruchu wspomnia³). Nie panikujmy jednak, bo ta podwy¿ka to TYLKO raptem dro¿sza ¿ywno¶æ, art. przemys³owe itd.
Tak oto szumnie zapowiadana IV RP bierze pod swoje skrzyd³a najubo¿szych.
Zamiast zaj±æ siê najbiedniejszymi, bezrobociem karmieni jeste¶my ideologicznymi has³ami czy przeciêtny Kowalski ma próbowaæ naturalnie czy in vitro i czy ju¿ po wszystkim dostanie 1000 z³ becikowego. To tylko has³a, które nic nowego nie zbuduj± zupe³ny brak wyczucia realizmu. Polityka prorodzinna to praca dla m³odych, a nie motanie im w g³owach becikowym. Pod publikê likwiduje siê jeden urz±d w my¶l idei taniego pañstwa, a jednocze¶nie trwoni siê miliony na stanowiska dla przybywaj±cych „swoich”. Za ten  obiecany „raj” zap³acimy wszyscy – jak znam ¿ycie po raz kolejny najbiedniejsi.

 wojcio

 

Protest Federacja M³odych Socjaldemokratów
przeciwko zachowaniu MW

Cz³onkowie Federacji M³odych Socjaldemokratów wyra¿aj± swój stanowczy protest wobec dzia³añ M³odzie¿y Wszechpolskiej.

    Wydarzenia opisane w dzisiejszym wydaniu dziennika "Fakt" budz± grozê: Jak to jest mo¿liwe, ¿e w kraju, który podczas II Wojny ¦wiatowej wycierpia³ tak wiele z r±k nazistów, m³odzie¿ pozdrawia³a siê hitlerowskim pozdrowieniem, krzycz±c "Sieg Heil". Pragniemy przypomnieæ, ¿e wedle koncepcji hitlerowski Niemiec Polacy byli podlud¼mi, którzy mieli znikn±æ z powierzchni ziemi.

    Czy takie zachowania oznaczaj±, ¿e w Polsce odradza siê faszyzm i  nazizm ?

    Apelujemy do bojkotu M³odzie¿y Wszechpolskiej przez wszystkie organizacje spo³eczne i polityczne.

    Zwracamy siê do prokuratury w³a¶ciwej dla miejsca zdarzenia o zbadanie czy nie by³o to z³amanie artyku³u 256 Kodeksu Karnego, który mówi:  "Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój pañstwa lub nawo³uje do nienawi¶ci na tle ró¿nic narodowo¶ciowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze wzglêdu na bezwyznaniowo¶æ, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolno¶ci albo pozbawienia wolno¶ci do lat 2."

    Czy takie gesty jednoznacznie nie wyczerpuj± art. 256 KK. ?

    Je¶li tak to czy prokuratura i organ nadzoru w³a¶ciwy dla M³odzie¿y Wszechpolskiej nie powinny przeprowadziæ kontroli co do celów i dzia³ania tej organizacji.

    Zarz±d Federacji M³odych Socjaldemokratów zastanawia siê nad mo¿liwo¶ci± z³o¿enia wniosku o delegalizacjê Stowarzyszenia M³odzie¿ Wszechpolska

    Apelujemy tak¿e o zrzeczenie siê mandatu poselskiego przez pos³a Bogus³awa Sobczaka uczestnika powy¿szych zdarzeñ.


Szanowny czytelniku. Na samym pocz±tku przepraszam za to, ¿e artyku³ ten piszê ju¿ po wyborach zarówno parlamentarnych jak i prezydenckich, nie mogê jednak odmówiæ sobie komentarza, który zawarty bêdzie w dalszej jego czê¶ci.

Federacja M³odych Socjaldemokratów Koñskie w kampanii prezydenckiej popar³a lewicowego kandydata na Prezydenta RP W³odzimierza Cimoszewicza. Wyraz naszego poparcia dali¶my na rozpoczynaj±cej siê 27.08.05 w Kielcach kampanii. W wype³nionej po brzegi sali Wojewódzkiego Domu Kultury z ogromnym, nieudawanym, entuzjazmem przywitali¶my W³odzimierza Cimoszewicza. Oprawa by³a skromna. Nie by³o to show w amerykañskim stylu. Tu liczyli siê licznie przybyli ludzie, przed którymi przemawia³ Cimoszewicz, i których co do ostatniego wys³ucha³. Nie obiecywa³ z³otych gór. Przedstawia³ realn± wizjê Polski, o jak± bêdzie walczy³. Odpowiedzia³ na wszystkie zadane mu pytania nawet te najtrudniejsze.   Nie bêdê siê d³ugo rozwodzi³ o kampanii, gdy¿ zanim siê na dobre rozpoczê³a niestety zgas³a.

W³odzimierz Cimoszewicz wycofa³ siê z wy¶cigu o fotel Prezydenta RP. Jego prawicowi kontrkandydaci tak bardzo przestraszyli siê wysokich notowañ Cimoszewicza, ¿e nie przebieraj±c w ¶rodkach, u¿ywaj±c najohydniejszych sztuczek, atakuj±c nawet rodzinê kandydata doprowadzili do jego rezygnacji.

Dzi¶ ju¿ mamy nowego i "wspania³ego" Prezydenta, który obieca³ nam tak wiele. W jednej rêce trzyma prawo w drugiej sprawiedliwo¶æ. Grozi przestêpcom, jasno¶æ i jawno¶æ obiecuj±c. Mnie osobi¶cie najbardziej spodoba³a siê przedwyborcza wypowiedz obecnego prezydenta, i¿ u jego boku dla ludzi z wyrokami nie bêdzie miejsca. Nie przewidzia³ tylko tego, ¿e aby utrzymaæ w³adzê, któr± ponad wszystko mi³uje potrzebowa³ bêdzie wsparcia kolegi z Samoobrony, na którym takowe wyroki ci±¿±. Obieca³ IV Rzeczpospolit± a gotuje nam II TKM. No, ale to oczywi¶cie tylko malutki wyj±tek … Dalej ju¿ wszystko z pewno¶ci± bêdzie zgodnie z przedwyborczymi obietnicami i zgodnie z liter± prawa – no mo¿e z ma³ymi oczywi¶cie wyj±tkami.

wojcio

Po raz drugi ju¿ cz³onkowie Federacji M³odych Socjaldemokratów zostali zaproszeni na tê imprezê organizowan± przez Starostwo Powiatowe w Koñskich. Co tu du¿o mówiæ – profesjonalizm w ka¿dym calu. Jedynie pogoda nie by³a ³askawa dla organizatorów. Mimo nieprzychylnej aury na licznie przyby³ych odwiedzaj±cych czeka³o mnóstwo atrakcji. Ka¿dy smakosz nawet ten o najwybredniejszym podniebieniu znalaz³ co¶ dla siebie. Stoiska ugina³y siê od wszelkich potraw z ryb pochodz±cych z miejscowych hodowli. Czas swym muzycznym repertuarem umila³y zaproszone zespo³y. Odbywa³y siê wystêpy ludowe, zawody wêdkarskie, pokazy psów zaprzêgowych. Dla przyby³ych go¶ci otwarte by³o Muzeum  w Rudzie Malenieckiej. Naprawdê bardzo polecamy wszystkim tê imprezê w przysz³ym roku. Rêczymy, ¿e takiej atmosfery po¶ród zapachu sma¿onego karpia nie odnajdziecie Pañstwo na innym festynie. Tutaj nale¿± siê gratulacje dla Pana Starosty Antoniego Szkur³ata i Emiliana Niemca Naczelnika Dzia³u Promocji koneckiego starostwa za przygotowanie imprezy, która mo¿e byæ wzorem do na¶ladowania.


Federacja M³odych Socjaldemokratów popar³a dwóch kandydatów na Pos³ów do Sejmu, z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Przemys³awa Marczewskiego i Adama Sosnowskiego. Jednak w kampanii wyborczej pomogli¶my prof. Jerzemu Jaskierni, który stara³ siê o mandat senatora. Prof. Jaskiernia, nasz przyjaciel z Sandomierza podczas wielu spotkañ z m³odzie¿± da³ poznaæ siê jako wielki autorytet w ¶wiecie polityki. M³odym ludziom nie zawsze ³atwo jest znale¼æ wspólny jêzyk ze starszym pokoleniem. W przypadku prof. Jaskierni barier takich nie odczuwa siê. Wielokrotnie byli¶my go¶æmi u profesora podczas ró¿nych imprez okoliczno¶ciowych, na których da³ siê poznaæ jako kompetentny specjalista problemów spo³ecznych jak i towarzysz podczas wspólnych pogawêdek. ¯a³ujemy, ¿e pomimo dobrego wyniku wyborczego jaki profesor Jaskiernia osi±gn±³ na konecczy¼nie nie zasi±dzie w ³awach senatu. Jednocze¶nie mamy nadziejê, ¿e nasza wspó³praca nadal bêdzie toczyæ siê pomy¶lnie
 

Na zaproszenie naszej kole¿anki – Przewodnicz±cej FMS Powiat Staszowski, kandydatki do Sejmu RP Lucyny Kozoduj, wspó³organizatorki festynu „Zakoñczenie wakacji” - stawili siê cz³onkowie Federacji M³odych Socjaldemokratów Koñskie. Wokó³ rozstawionego, przez FMS, namiotu licznie gromadzili siê uczestnicy festynu, którzy wyra¿ali swe poparcie dla kandydatury popieranych przez nas Jerzego Jaskerniê – cz³owieka ciesz±cego siê wielkim uznaniem w¶ród m³odych z FMS  oraz Lucynê Kozoduj. Koneccy go¶cie, którzy przybyli na festyn, zgodnie stwierdzili, ¿e po raz pierwszy zetknêli siê z podobn± opraw± tego typu imprezy, która przerodzi³a siê w jedn± wielk± rodzinn± biesiadê.

Tego dnia Sojusz Lewicy Demokratycznej oficjalnie przyst±pi³ do parlamentarnej kampanii wyborczej. W Warszawie zaprezentowali siê liderzy wszystkich wojewódzkich list wyborczych. Liderem listy wyborczej województwa ¶wiêtokrzyskiego by³ W³odzimierz Stêpieñ, który podczas wyborów osi±gn±³ wynik ponad 12 000 g³osów wyborczych co oczywi¶cie da³o mu miejsce w¶ród parlamentarzystów. ¦wiadkami inauguracji kampanii wyborczej byli przedstawiciele koneckiego i kieleckiego FMS –u oraz sami zainteresowani czyli kandydaci. Zgromadzeni wys³uchali przedstawionego przez Przewodnicz±cego RK SLD Wojciecha Olejniczka programu partii.

Imprezê zdominowan± przez m³odych cz³onków oraz sympatyków
SLD i FMS uprzyjemni³ swym wystêpem zespó³ „£zy”.

Na pocz±tku lipca br odby³a siê Krajowa Konwencja SLD. Województwo ¶wiêtokrzyskie reprezentowane by³o przez delegatów oraz liczne grono cz³onków SLD i Federacji M³odych Socjaldemokratów. Na konwencji Wojciech Olejniczak jako przewodnicz±cy RK SLD popar³ kandydaturê W³odzimierza Cimoszewicza na Prezydenta RP co odbi³o siê w¶ród zebranych gromkim aplauzem. Cimoszewicz przedstawi³ swój szeroki program wyborczy. Celowo wspominamy tu o programie (dostêpnym na stronie www.cimoszewicz.pl) kandydata, który niestety wycofa³ siê w pó¼niejszym terminie z wy¶cigu o fotel prezydencki. Warto bowiem podkre¶liæ, ¿e W. Cimoszewicz jako jedyny swoj± kampaniê opar³ na solidnym i kompleksowym programie wyborczym, a nie na rzucaniu oszczerstwami, populizmie, obiecywaniu "gruszek na wierzbie", grze na krzywdzie i uczuciach ludzkich.

Mimo wcze¶niejszych wahañ, oficjalnie sw± kandydaturê do fotelu Prezydenta RP z³o¿y³ W³odzimierz Cimoszewicz.

Pomimo przerwy wakacyjnej FMS Koñskie ma zamiar czynnie wzi±æ udzia³ w prezydenckiej kampanii wyborczej. Uwa¿amy, ¿e W³odzimierz Cimoszewicz jest najlepszym kandydatem lewicowym i jedynym z mo¿liwych przez nas do zaakceptowania. Jego wieloletnie do¶wiadczenie i obycie w ¶wiecie polityki, szerokie zrozumienie procesów zachodz±cych w Europie na ¶wiecie, a przede wszystkim w naszym ojczystym kraju czyni± z niego najlepszego kandydata. FMS zrobi wszystko, aby kampania zakoñczy³a siê sukcesem.


Pragniemy nadmieniæ, ¿e z powodu nadchodz±cych wakacji na czas letni zawieszamy cotygodniowe spotkania. Toczyæ bêd± siê tylko i wy³±cznie przygotowania do prezydenckiej kampanii wyborczej oraz  do II edycji Czerwonego Weekendu. Wszystkich zainteresowanych uprzejmie prosimy o kontakt na adresy i nr tel. podane na naszej stronie.


29.05.2005 po raz drugi cz³onkowie koneckiej Federacji M³odych Socjaldemokratów, zorganizowali stoisko z okazji Dnia Dziecka. Impreza odbywa³a siê na letniej scenie koneckiego parku, gromadz±c wielu doros³ych mieszkañców miasta wraz ze swymi pociechami. Dzia³acze FMS postarali siê aby dla dzieci by³o jeszcze wiêcej s³odyczy i ³akoci ni¿ w roku poprzednim. Mo¿liwe to by³o dziêki koneckim lewicowym politykom oraz ludziom dobrego serca, którzy bardzo chêtnie i szczodrze wsparli akcjê FMS. Do najhojniejszych darczyñców z pewno¶ci± zaliczyæ mo¿na: Antoni Szkur³at - Starosta Konecki, Grzegorz W±sik - Przewodnicz±cy Rady Miejskiej w Koñskich, Emilian Niemiec - Naczelnik Wydzia³u Promocji Powiatu, S³awomir Marczewski - Przewodnicz±cy Komisji Zdrowia Radnym Sejmiku Wojewódzkiego, Przemys³aw Marczewski - Przewodnicz±cy Rady Gminnej SLD, Barbara Zbylut – Kierownik Warsztatów Terapii Zajêciowej, Zbigniew Struzik -Przewodnicz±cy Klubu Radnych SLD W Koñskich oraz Radni SLD - Rady Miejskiej w Koñskich.

Zapraszamy do Galerii




Wojciech Olejniczak zosta³ nowym szefem SLD.

W Sojuszu wygra³a koncepcja przemiany pokoleniowej. Nowo wybrany przewodnicz±cy Wojciech Olejniczak oraz  sekretarz generalny Grzegorz Napieralski maj± po 31 lat.

Wojciech Olejniczak pokona³ Marka Dyducha.

Spo¶ród 414 delegatów - 267 g³osowa³o na Wojciecha Olejniczaka a 147 na jego kontrkandydata.

Obiecujemy sobie wiele od nowego przewodnicz±cego i z nadziej± patrzymy w przysz³o¶æ SLD.

Poni¿ej prezentujemy sylwetkê kolegi Wojtka Olejniczaka

Urodzi³ siê 10 kwietnia 1974 roku w £owiczu. Studia magisterskie na Wydziale Ekonomiczno-Rolniczym SGGW w Warszawie kierunek Zarz±dzanie i Marketing w Agrobiznesie. Studia in¿ynierskie na Wydziale Ekonomiczno-Rolniczym SGGW w Warszawie kierunek Rynek Rolny i Spó³dzielczo¶æ

Przebieg pracy zawodowej :
02 lipca 2003 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
01 kwietnia 2003 - Sekretarz Stanu W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi
od 2001 - Pose³ Na Sejm RP IV Kadencji
23 Pa¼dziernika 2001 - 11 Kwietnia 2003 - Cz³onek Sejmowej Komisji Rolnictwa I Rozwoju Wsi
23 Pa¼dziernika 2001 - 11 Kwietnia 2003 - Cz³onek Sejmowej Komisji Europejskiej

Inne Funkcje :
2003
Od Czerwca 2003 Do Stycznia 2004 Przewodnicz±cy Zespo³u SLD Ds. Wsi i Rolnictwa

Prezes Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego In¿ynierów
Techników Rolnictwa

2002
Cz³onek Prezydium Zarz±du G³ównego Ochotniczych Stra¿y Po¿arnych

2001
Cz³onek Sztabu Wyborczego SLD

2000
Cz³onek Sztabu Wyborczego Prezydenta RP Aleksandra Kwa¶niewskiego

1999 - 2002
Przewodnicz±cy Rady Krajowej Zwi±zku M³odzie¿y Wiejskiej

1999 - 2000
Przewodnicz±cy Parlamentu Studentów RP

 


Konwent Federacji M³odych Socjaldemokratów

 28 maja br. o godzinie 15.00 w Warszawie, odbêdzie siê Konwent FMS.

Konwent bêdzie podzielony na trzy czê¶ci

1. Panel Polityczny
2. Panel Europejski
3. Panel Równouprawnienia

Oczywi¶cie na Konwencie M³odych nie zabraknie
cz³onków koneckiego FMS'u.
Wyjazd autokarem z Koñskich 28.05.2005 o godz. 11:00.

 

 

ZAPROSZENIE

Zapraszamy Pañstwa na
PIKNIK EUROPEJSKI

organizowany z okazji pierwszej rocznicy
przyst±pienia Polski do Unii Europejskiej

który odbêdzie siê
w sobotê, 30 kwietnia, o godz. 16:00
w Parku Miejskim w Koñskich

Nad PIKNIKIEM patronat objêli:

ANDRZEJ SZEJNA
Pose³ do Parlamentu Europejskiego

oraz

ANTONI SZKUR£AT
Starosta Konecki

W programie pikniku europejskiego przewidziane s±:
- programy artystyczne w wykonaniu m³odzie¿y szkolnej z Koñskich
- koncerty zespo³ów muzycznych: Kowal Mc (MAD CREW), BRON TO BREAK oraz PANACEUM
- konkurs wiedzy o Unii Europejskiej i inne atrakcje




Zmar³ Karol Wojty³a - Papie¿ Jan Pawe³ II

Jan Pawe³ II 18.05.1920 - 02.04.2005

"Cz³owiek jest wielki nie przez to co robi - lecz przez to kim jest,
nie przez to co ma - lecz przez to czym dzieli siê z innymi"

Jan Pawe³ II
 

Na ³amach Tygodnika Koneckiego 29.03.2005 Nr 13 (342) pojawi³ siê artyku³ pt. „Dary dziêki nim”.

Serdecznie zapraszamy!!!!

 

Dekalog Federacji M³odych Socjaldemokratów
 
 
 
1. Narodowy Plan Rozwoju jako szansa dla m³odzie¿y
2. ¦wiecko¶æ pañstwa
3. Mieszkania dla m³odych - spo³eczna gospodarka mieszkaniowa
4. Instytucjonalna pomoc dla m³odych przedsiêbiorców
5. Polska Rada M³odzie¿y
6. Nowoczesna polityka prorodzinna - urlopy macierzyñskie i wychowawcze, ¿³obki, przedszkola
7. Nowoczesna edukacja seksualna i profilaktyka AIDS/HIV
8. Walka z handlem lud¼mi i unormowanie prostytucji
9. Integracja europejska - zapewnienie mobilno¶ci m³odych, uznawalno¶æ dyplomów i otwarcie rynków pracy
10. Koniec z wyzyskiem m³odych na rynku pracy


Warszawa 12 marca 2005r.
Zarz±d Krajowy FMS

 

 APEL

Warszawa, 10 marca 2005

Pan Aleksander Kwa¶niewski - Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Pan W³odzimierz Cimoszewicz - Marsza³ek Sejmu RP
Pan Józef Oleksy - Przewodnicz±cy SLD
Pan Marek Borowski - Przewodnicz±cy SDPL
Pani Izabela Jaruga Nowacka - Przewodnicz±ca UP
Pan Krzysztof Janik - Przewodnicz±cy KP SLD
Pani Jolanta Banach - Przewodnicz±ca KP SDPL
Pan Andrzej Aumiller - Przewodnicz±cy KP UP

Apel polityczny lewicowej m³odzie¿y

Szarpanie cuglami demokracji, niszczenie dorobku III RP, os³abianie pozycji Polski w Unii Europejskiej oraz kapturowe s±dy i trybuna³y sterowane z o¶rodka dyspozycji politycznej, to zagro¿enia dla kraju którym przeciwstawia siê polska lewica!

Walka z tymi zagro¿eniami to obecnie najwa¿niejszy cel wszystkich ludzi lewicy, powa¿nie my¶l±cych o obronie demokracji kraju i dobra naszego kraju. Najwy¿szy czas zakoñczyæ na lewicy spory personalne, porzuciæ wzajemne oskar¿enia i obarczanie siê win± za niepowodzenia, wszyscy bowiem jeste¶my winni w równym stopniu. W imiê wspólnych celów czas porzuciæ osobiste ambicje, od³o¿yæ dawne spory i wzajemne animozje. Nadszed³ czas, aby wytyczyæ now± drogê dla polskiej lewicy, jasno wskazaæ cel i zacz±æ mówiæ jednym g³osem.

Dlatego my, m³odzi ludzie, którzy zwi±zali siê z lewic±, nie dla chêci zysku, intratnych posad czy blasku fleszy, lecz z przekonania, z marzenia o lepszym ¿yciu dla naszych rodaków, z wiary w autorytety i zasady, wzywamy Pañstwa, którzy dzi¶ jeste¶cie odpowiedzialni za przysz³o¶æ polskiej lewicy i jej miejsca w naszym kraju, do budowy wspólnego frontu lewicy, zjednoczonego celem, a nie ambicjami liderów.

Wzywamy Was do poparcia i przeprowadzenia wyborów parlamentarnych w czerwcu! Wzywamy Was do stworzenia jednego, wspólnego bloku wyborczego lewicy w tych wyborach! Wzywamy Was do wskazania i uzgodnienia wspólnego, jednego kandydata lewicy w wyborach prezydenckich. I przede wszystkim, wzywamy Was tak¿e do bezzw³ocznego rozpoczêcia kampanii zwi±zanej z przyjêciem Traktatu Konstytucyjnego Unii Europejskiej, wskazania bliskiego terminu referendum i pokazania Polakom, jakie korzy¶ci niesie ze sob± nowa Konstytucja Europy!

Za du¿o czasu ju¿ stracili¶cie na wewnêtrzne spory, wzajemne oskar¿enia i zaspokajanie w³asnych ambicji. Ten czas ju¿ siê skoñczy³!

M³odzi ludzie zwi±zani z lewic±, dla których byli¶cie przewodnikami, opuszcz± Was je¿eli nie podejmiecie pilnie wspólnych dzia³añ dla dobra naszego kraju i przysz³o¶ci lewicy w Polsce. M³odzi ludzie opuszcz± Was i lewica w naszym kraju zaniknie z przyczyn naturalnych, po prostu umrze. Umrze i ju¿ zawsze, w najnowszej historii naszego kraju kojarzyæ siê bêdzie ze schy³kiem Polski Ludowej, PZPRem, esbeckimi teczkami, korupcj± i rozgrabianiem maj±tku narodowego.

Czy takiego obrazu lewicy chcecie dla przysz³ych pokoleñ? Je¿eli nie, to jest ostatni moment ¿eby to zmieniæ. Musicie to zrobiæ, wspólnie i jednym g³osem.

W³a¶nie tego od Was ¿±damy i oczekujemy! List podpisali - ale czekamy na dalsze podpisy od Was (
biurofms@fms.net.pl)

Grzegorz Pietruczuk – przewodnicz±cy FMS, Konrad Go³ota – przewodnicz±cy FMS Mazowsze, Albin Majkowski – Sekretarz Generalny FMS, Tomasz Lewandowski – wiceprzewodnicz±cy FMS, Franciszek Pi±tkowski – wiceprzewodnicz±cy FMS, Pawe³ Ko³odziejski - wiceprzewodnicz±cy FMS, Marta Zamorowska – przewodnicz±ca FMS Opolskie, Pawe³ Juras – przewodnicz±cy FMS Zachodniopomorskie, Pawe³ Wolny – przewodnicz±cy FMS Pomorskie, Maciej Wi¶niewski – cz³onek zarz±du FMS, Piotr Romanowski – cz³onek zarz±du FMS, Marcin Duma - skarbnik krajowy FMS, Micha³ Wiêckiewicz – sekretarz FMS Mazowsze, Adam Drosik - sekretarz FMS Opolskie, Krzysztof Gawkowski - wiceprzewodnicz±cy FMS Mazowsze, Maciej Drabio - wiceprzewodnicz±cy FMS Mazowsze, Marcin Noga - wiceprzewodnicz±cy FMS Mazowsze, Klaudiusz Dyjas – wiceprzewodnicz±cy FMS Pomorskie, Pawe³ Szewczyk – przewodnicz±cy FMS S³upsk, Marcin Milewicz - przewodnicz±cy FMS Poznañ, Paulina Piechna – przewodnicz±ca FMS Warszawa, Rafa³ Roszkiewicz - sekretarz FMS Warszawa, Arkadiusz Szymañski - przewodnicz±cy FMS Gdañsk, Marceli Zaborek - przewodnicz±cy FMS Kielce, Adrian Pêkacz - przewodnicz±cy FMS Koñskie, Cezary Krzy¿anowski - przewodnicz±cy FMS My¶libórz, Miko³aj Doro¿a³a - przewodnicz±cy FMS Gniezno, Iga Wijas - sekretarz FMS Szczecin, Pawe³ Czapliñski - przewodnicz±cy ZSMP Pomorskie , Jacek Krawczykowski - Rzecznik Prasowy FMS Wielkopolska, Bart³omiej Wichniarz – rzecznik prasowy FMS.

 

O bezrobociu w Staszowie

 

19 II br. staszowski Sojusz Lewicy Demokratycznej wraz z Federacj± M³odych Socjaldemokratów zorganizowali spotkanie z m³odzie¿± ze staszowskich szkó³. Specjalnym go¶ciem, który przyby³ na spotkanie by³ Jerzy Jaskiernia. Nie zabrak³o równie¿ delegacji z FMS Koñskie. Wiod±cym tematem spotkania, jak nietrudno siê domy¶leæ, by³ szeroko rozumiany problem bezrobocia, który dotyka m³odych ludzi. Ze strony m³odzie¿y pada³y liczne pytania, przedk³adane by³y wnioski i ró¿ne pomys³y. Miejscowi dzia³acze wraz z prof. Jaskierni±  starali siê udzielaæ rzeczowych odpowiedzi, a wszelkie uwagi zosta³y zanotowane i w przysz³o¶ci bêd± wykorzystane. Nie to jednak by³o cech± charakterystyczn± owego spotkania. Koneckiej delegacji rzuci³a siê w oczy specyficzna  atmosfera panuj±ca na sali. Nie by³o mowy o jakimkolwiek skrêpowaniu czy „sztywniarstwie”, nikt nie obawia³ siê mówiæ niczego. Poruszane by³y ró¿norakie nawet dra¿liwe kwestie i nikt na nikogo siê nie obra¿a³. Pomimo ró¿nych zarzutów wszyscy zgodni byli co do tego, ¿e ¶ledz±c latami zmieniaj±ce siê w Polsce rz±dy, tylko SLD by³ i jest w stanie zagwarantowaæ systematyczny spadek bezrobocia w kraju. Jest to niepodwa¿alna prawda, o której o dziwo gazety komercyjne milcz±. Sojusz pope³nia b³êdy i przyznaje siê do tego. A najprê¿niejsza gospodarka w Europie to czyja zas³uga? Buzka ? który ch³odz±c j± o ma³y w³os jej nie zamrozi³. Ale dzi¶ nie jest to wa¿ne dla mediów, najwa¿niejsze jest, ¿e kto¶ wzi±³ od kogo¶ w ³apê i by³ na zdjêciu z dzia³aczem SLD. A ¿e zdjêcie jest z czasów komunii ¶wiêtej to ju¿ inna sprawa to siê pomija w tek¶cie. Na dzieñ obecny sojuszowi mo¿na zarzuciæ TYLKO to, ¿e w swych szeregach ma pewien procent ludzi nieodpowiedzialnych za których p³aci dzi¶ wysok± cenê. Do takiego wniosku doszli zgromadzeni na staszowskim spotkaniu nawet krzykacze, którzy poza kilkoma sloganami nie potrafili sformu³owaæ konkretnego popartego faktami zarzutu.

Na niniejszym spotkaniu zosta³a dostrze¿ona dzia³alno¶æ koneckiej FMS. Jerzy Jaskiernia uzna³ FMS Koñskie za jedn± z najprê¿niej dzia³aj±cych w wojewodztwie. Przewodnicz±cy Adrian Pêkacz poproszony zosta³ o scharakteryzowanie sytuacji i dzia³añ koneckiej m³odzie¿ówki. Nasza delegacja odnios³a pozytywne wra¿enie. Chcieliby¶my przenie¶æ tego typu spotkania na rodzimy teren. Ze strony m³odzie¿y odczuwalny jest brak podobnych dyskusji. Najwy¿szy czas to zmieniæ – nie bójmy siê konfrontacji, gdy¿ nie mamy siê czego wstydziæ.


Kulig

 

13 lutego br w podkoneckiej miejscowo¶ci Brody zaroi³o siê od m³odzie¿y. Konecka Federacja M³odych Socjaldemokratów, podobnie jak w roku ubieg³ym, zorganizowa³a dla swych cz³onków kulig. Do udzia³u w nim zaproszono kolegów i kole¿anki z FMS Kielce oraz FMS Staszów. Trasa kuligu przebiega³a po bardzo malowniczych o tej porze roku lasach okalaj±cych wie¶ Brody. Pomimo kilkudniowej odwil¿y ¶niegu by³o pod dostatkiem, wiêc dwukonne zaprzêgi mknê³y wioz±c rozradowan± i wrzeszcz±ca kawalkadê uczestników. Dla wszystkich obecnych udzia³ w takiej imprezie stanowi³ nie lada atrakcjê, poprzez bezpo¶redni kontakt z przyrod± i nader przyjemn± formê rekreacji. Dzi¶ ju¿ niezmiernie rzadko widujemy zaprzêgi konne na naszych ulicach, a niedzielny kulig stworzy³ okazjê do osobistej przeja¿d¿ki takimi w³a¶nie pojazdami.

Z ka¿dym rokiem w kuligu uczestniczy coraz wiêcej osób i nabiera on wiêkszego rozmachu. Mamy nadziejê, ¿e tendencja taka utrzyma siê w nadchodz±cych latach. Cieszymy siê, ¿e ponownie w tym roku mo¿emy siê wspólnie spotkaæ, aktywnie spêdziæ czas i pogawêdziæ przy ognisku piek±c kie³baskê – powiedzia³ przewodnicz±cy FMS Koñskie, Adrian Pêkacz.


Powiatowe Konto Pomocy – najm³odszym

Ju¿ szósty raz Stowarzyszenie Powiatowe Konto Pomocy zorganizowa³o w ostatni± sobotê stycznia Bal Noworoczny. Na imprezê zaproszono oko³o setki niepe³nosprawnych dzieci z terenu powiatu koneckiego. Dla najm³odszych milusiñskich czeka³o wiele atrakcji. Rytmiczn±, taneczn± muzykê zapewni³ zespó³ z wokalem Krzysztofa Dulewicza. Annie Sosnowskiej – prezes Stowarzyszenia Powiatowe Konto Pomocy – czynnie pomagali cz³onkowie z koneckiej Federacji M³odych Socjaldemokratów oraz m³odzie¿ z Zespo³u Szkó³ Ponadgimnazjalnych nr 1. Na balu byli tak¿e pose³ na sejm Adam Sosnowski, starosta Antoni Szkar³at i przewodnicz±cy RM Grzegorz W±sik, którzy zgodnie stwierdzili, ¿e zawsze z chêci± uczestnicz± w tego typu imprezach, gdzie panuje weso³a atmosfera i wszêdzie widaæ u¶miechniête twarze dzieci.

O upominki, poczêstunek i paczki dla wszystkich dzieci postarali siê liczni sponsorzy: OSM Koñskie, Warzywa i Owoce Dêbowski, Zak³ad Cukierniczo – Piekarniczy Edward Waligórski, WIR £opuszno oraz Federacja M³odych Socjaldemokratów w Koñskich.

Imprezê ¶mia³o mo¿na zaliczyæ do bardzo udanych o czym najdobitniej ¶wiadczyæ mo¿e fakt, ¿e pierwsze dzieci niechêtnie opuszcza³y salê zabaw dopiero w godzinach popo³udniowych.


Uchwa³a Zarz±du Krajowego FMS w sprawie przyspieszonych wyborów parlamentarnych z dnia 31 stycznia 2005 roku.

Federacja M³odych Socjaldemokratów opowiada siê za skróceniem kadencji Sejmu. W zwi±zku z tym zwracamy siê do wszystkich klubów parlamentarnych o podjêcie dzia³añ maj±cych na celu rozwi±zanie parlamentu w mo¿liwie najszybszym terminie.

 Jako organizacja m³odzie¿owa Sojuszu Lewicy Demokratycznej domagamy siê od partii, by jasno i stanowczo wyrazi³a swoje zdanie w rzeczonej kwestii.

 Zwracamy siê do Rady Krajowej SLD by podjê³a uchwa³ê zobowi±zuj±c± pos³ów SLD do poparcia uchwa³y o samorozwi±zaniu Parlamentu RP. Konsekwencj± za¶ innego ni¿ ustalony w uchwale Rady Krajowej sposób g³osowania powinno byæ nie umieszczenie na listach Sojuszu pos³ów, którzy zag³osuj± wbrew uchwale.

 Dziesi±tki razy liderzy Sojuszu powtarzali, ¿e istniej± wa¿ne dla kraju powody, by wybory parlamentarne odbywa³y siê wiosn±. Dzi¶ najwa¿niejsze osoby lewicy zapomnia³y o swoich obietnicach.

 Mamy dla Nich przes³anie: Pamiêtamy!

 Pamiêtamy, ¿e wybory powinny odbyæ siê wiosn±, by nowy rz±d móg³ samodzielnie przygotowaæ bud¿et i od razu braæ odpowiedzialno¶æ za kraj.

 Pamiêtamy, ¿e wybory powinny odbyæ siê wiosn±, bo to by³a jedna z g³ównych obietnic SLD w 2001r.

 Pamiêtamy, ¿e wybory powinny odbyæ siê wiosn±, bo chcieli tego Prezydent Kwa¶niewski, Marsza³ek Cimoszewicz , Premier Miller, Premier Belka.

 W tak trudnych dla lewicy czasach musimy zacz±æ znów mówiæ prawdê prosto w oczy.

 I choæ gruszki na wierzbie jak nie ros³y tak nie rosn±, to my, m³odzi ludzie wiemy jak i kiedy nale¿y skoñczyæ swoj± misjê z honorem.

Na wiosnê.


 

17 stycznia br. odby³y siê uroczysto¶ci zwi±zane z przypadaj±c± dzieñ wcze¶niej 60 - t± Rocznic± Wyzwolenia Koñskich i Ziemi Koneckiej spod okupacji hitlerowskiej. Uroczysto¶ci obejmowa³y z³o¿enie wieñców na grobach ¿o³nierskich na cmentarzu w Koñskich i Baryczy oraz spotkanie rocznicowe w sali Klubu "Kaesemek" w Koñskich. Organizatorem by³ Samorz±d Powiatu Koneckiego, Samorz±d Miasta i Gminy Koñskie, Zwi±zek Kombatantów Rzeczypospolitej i By³ych Wiê¼niów Politycznych, Zwi±zek ¯o³nierzy Ludowego Wojska Polskiego. W¶ród zaproszonych go¶ci przybyli p³k. Jerzy Nowak  Prezes Zarz±du Wojewódzkiego Zwi±zku LWP w Kielcach, W-ce Przewodnicz±cy Rady Powiatu Marek Werens, W-ce Przewodnicz±cy Rady Miasta Zbigniew Struzik, W-ce Burmistrz Józef Duda, p³k. Jerzy Loch szef WKU, Henryk Pargie³a Przewodnicz±cy Zarz±du Ko³a PSL w Koñskich, Tadeusz Bodasiñski Przewodnicz±cy SdPL oraz Adrian Pêkacz Przewodnicz±cy Federacji M³odych Socjaldemokratów w  Koñskich, samorz±dowcy, cz³onkowie SLD, FMS, PSL, UP oraz kombatanci z ZKRiBWP. Honorowym go¶ciem spotkania by³ dr Jacek Wilczur  historyk, partyzant AK, cz³onek Prezydium Polskiej Unii Ofiar Nazizmu, cz³onek Prezydium Towarzystwa Opieki nad O¶wiêcimiem.

Ca³o¶æ spotkania rocznicowego prowadzona by³a przez Starostê Koneckiego Antoniego Szkur³ata. Czas zaproszonych go¶ci wype³niony by³ przez program artystyczny przygotowany przez m³odzie¿ z koneckich szkó³ ¶rednich oraz przez pasjonuj±ce wyst±pienie dr Jacka Wilczura. Program artystyczny przybli¿y³ go¶ciom dramatyczne chwile zwi±zane z dzia³aniami wojennymi na konecczy¼nie. By³ czas na wspomnienia i dyskusje, m³odzi ludzie mieli okazjê rozmowy z naocznymi ¶wiadkami minionych zdarzeñ. Na zakoñczenie wszyscy ¿yczyli sobie podobnego spotkania za rok w tym samym gronie.





 

Aktualno¶ci
<< 2004   2005    2006 >>
 

webmaster